DIY i szycie kontra minimalizm- jak odgracić swój dom/ DIY and sewing vs minimalism- how to declutter your house

For English scroll down

Tak jak obiecałam w ostanim wpisie, spróbuję dać Wam wskazówki dotyczące odgracenia swojej przestrzeni z różnych niepotrzebnych szyciowych i DIY-owych rzeczy, które macie w domu od dłuższego czasu. Oto co sama robię:

Krok 1: wykorzystaj to

Jeśli to kupiłaś, musiało Ci się podobać albo wydawać się przydatne. Teraz jest czas na zastanowienie się, co z tym zrobić. Osobiście lubię położyć wszystko na środku pokoju i popatrzeć na to co mam. Jeśli chodzi o rzeczy dotyczące szycia i DIY, staram się pomyśleć o projektach, które mogę zrobić; wtedy planuję i grupuję rzeczy razem. Wyznaczam sobie też nieprzekraczalny termin na skończenie pracy.

Na przykład, kilka dni temu wzięłam resztki woalu i bawełnianego sznurka i zaplanowałam uszycie wielorazowych woreczków na owoce i warzywa. Ponieważ projekt nie był czasochłonny, zrobiłam go następnego dnia. Efekt? Mam coś praktycznego i mniej niepotrzebnego materiału (w zasadzie planuję zużyć cały do uszycia większej ilości woreczków).

Tak samo robię z ciuchami z second-handu, które czasami kupuję żeby przerobić je na coś fajnego. Staram się ustalić deadline i się go trzymać.

Poza tym jeśli wiesz, że z Twoich rzeczy można zrobić coś świetnego, ale sama tego nie potrzebujesz, może zrób to dla kogoś z przyjaciół?

Jeśli nie wykorzystam rzeczy w terminie, przechodzę do punktu 2 lub 3.

Krok 2: oddaj/sprzedaj

Cóż, jeśli masz resztki materiałów lub inne dodatki DIY, sprzedawanie może nie być dobrym rozwiązaniem. Możesz tak zrobić ze starą maszyną do szycia albo droższymi akcesoriami, których już nie używasz. Najlepszą opcją jest wykorzystanie tego co masz, ale jeśli nie chcesz lub nie możesz tego zrobić, oddaj rzeczy komuś z przyjaciół lubiących szycie i DIY. Dobrym pomysłem jest też oddanie zapasów mamom z małymi dziećmi. Dzieciaki bardzo często lubią szyć dla swoich lalek albo robią szkolne projekty. Dzięki temu, mama nie będzie musiała wydawać pieniędzy na coś co po skończeniu projektu będzie już niepotrzebne.

Jeśli nie ma szans na oddanie lub sprzedaż, przejdź do kroku 3.

Krok 3: wyrzuć

Mimo że nie lubię marnować pieniędzy i wyrzucać rzeczy, wiem, że czasami to najlepszy sposób na pozbycie się gratów i nauczkę na błędach. Jeśli musisz coś wyrzucić, upewnij się, że umieszczasz to we właściwym pojemniku.

Mam nadzieję, że czujecie się zmotywowani to dokonania zmian w swoim domu. Macie jakieś wskazówki odnośnie odgracania? Dajcie znac w komentarzach 🙂

Enia

As I promised in my last post, I will try to give you some tips about decluttering your space from different, mostly DIY and sewing, unnecessary stuff that you have had for a long time. Here is what I do:

Step 1: use it

If I bought it one day, I must have liked it or found it useful. Now it’s time to think what to do with it. I like placing everything in the middle of the room and looking at what I have. When it comes to sewing and DIY stuff, I try to think of projects that I can make; then I plan and group items together and set the deadline for finishing my work.
For example, a couple of days ago I took some voile leftovers and the rest of my cotton rope and planned to sew reusable produce bags for fruit and vegetables. Because the project wasn’t time-consuming at all, I made it the next day. The effect? I’ve got something useful and less unnecessary fabric (actually, I’m planning to use all of it to sew more bags).

I do the same with second-hand clothes which I sometimes buy to transform into something great. I try to set the deadline and stick to it. Also, if you know something great can be made out of your stuff but you don’t need it, why not making it for one of your friends?

If I don’t use my stuff in time, I go to step 2 or 3.

Step 2: donate/sell

Well, if you have some fabric scraps or other sewing and DIY accessories, selling might not be a good option. You can do it with your old sewing machine or more expensive accessories you don’t use anymore. The best option is to use it but if you don’t want to/ can’t do it, give it to one of your friends who likes sewing and DIY. It’s also a good idea to give your supplies to mothers with young children. They very often love sewing for their dolls or they do some school projects. Thanks to you, the mum will not need to spend money on something which will be unnecessary after the project is done.

If donating or selling is not an option, go to step 3.

Step 3: throw away

Although I don’t like wasting my money and throwing things out, I know that sometimes it’s the best way to get rid of clutter and learn from my past mistakes. If you need to throw something away, make sure it is placed in the right container.

I hope you feel motivated to make some changes in your house. Have you got any tips for decluttering? Let me know in the comments 🙂

Enia

8 uwag do wpisu “DIY i szycie kontra minimalizm- jak odgracić swój dom/ DIY and sewing vs minimalism- how to declutter your house

  1. Dziękuję za motywację, w niedzielę planuję zrobić wielkie wywalenie wszystkich rzeczy na łóżko i ogarnięcie, co tam właściwie mam. Moje materiały trzymam w sekretarzyku, który pęka już w szwach – na pewno coś muszę wyrzucić (najlepiej notatki ze studiów sprzed 10 lat…), resztę skatalogować i posegregować. A może pójdę za twoją radą i oddam coś mamie albo koleżance, one też robią na drutach i szyją. W każdym razie mam silne postanowienie zapanować nad tym bałaganem!

    Polubione przez 1 osoba

  2. Motywujący artykuł 🙂 Ja z kolei nie wyrzucam skrawków tkanin po szyciu…. szkoda mi ich wyrzucić i zawsze sobie tłumaczę, że „coś” jeszcze uda się z nich zrobić. Ostatnio szyłam futrzane poduszki do salonu i zostało mi trochę futerkowej dzianiny iiiii zrobiłam z nich pompony-breloczki oraz świetny igielnik na prezent! Super sprawa, bo kolejna była futrzana czapka! Nic się u mnie nie zmarnuje 😉

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s